Financování bydlení patří k nejčastějším důvodům, proč si lidé berou půjčky. Získat klasický hypoteční úvěr ale není tak snadné jako získat půjčku – žadatel musí splňovat spoustu podmínek a mnoho lidí tak neuspěje.
Alternativou jsou pak nebankovní hypotéky, které jsou určeny i pro ty, jenž na standardní bankovní hypotéku nedosáhnou – i v jejich případě ale není hypotéka úplně pro každého, podmínkou je ručení nemovitostí.
Hypotéky od bank i stavebních spořitelen
Většina lidí si hypotéku bere buď od některé z bank nebo od stavební spořitelny. Nabídka je poměrně široká a v posledních letech se díky novým bankám výrazně zvýšila konkurence. O levné hypotéky je tak čím dál větší zájem a to i díky neustále klesajícím úrokovým sazbám (viz článek na Finance.cz). Výhodou je i možnost požádat si o hypotéku online, udělat si kalkulaci přes internet a porovnat si tak jednotlivé nabídky mezi sebou.
Srovnání hypotečních úvěrů
Pokud máte zájem o přehledné srovnání hypoték a nechce se Vám zdlouhavě vyhledávat jednotlivé hypoteční úvěry přes vyhledávače, doporučujeme použít některý z odborných webových portálů, jež se specializují na srovnávání různých typů úvěrů. Patří mezi ně např. nezávislý finanční portál Půjčko.cz, který přináší přehledné srovnání hypoték od všech hlavních bankovních poskytovatelů. Kromě toho na něm najdete i spoustu recenzí, rad, tipů a zajímavostí nejen o hypotékách, ale i o jiných finančních produktech.
Hypotéky pro lidi bez stálého příjmu
Běžné hypotéky mohou získat pouze lidé, splňující přísné požadavky, jako je např. bezdlužnost, trvalý příjem atd. Pro ty ostatní ale existuje jedna možnost, jak získat hypotéku – jedná se ale o trochu jiný produkt. Nebankovní hypotéky mohou získat i lidé bez doložitelných příjmů, lidé s exekucí, se záznamem v registru dlužníků nebo jiní rizikoví klienti. Podmínkou ale je, aby žadatel o úvěr ručil nějakou nemovitostí. V takovém případě může půjčku dostat, oproti bankovní hypotéce ale musí počítat s vyššími poplatky i úroky. Na druhou stranu mají hypotéky bez doložení příjmu jednu velkou výhodu – jedná se o neúčelový úvěr, takže klient může peníze použít na cokoli bude chtít.
Čím lze u hypotéky bez doložení příjmu ručit?
Jako záruku lze u nebankovní hypotéky použít výhradně nemovitost, nemusí se ale jednat pouze o rodinný dům nebo byt. Může se jednat i o rekreační objekty (např. chaty či chalupy), stavební pozemky nebo komerční budovy. U některých poskytovatelů je navíc možnost, aby za Vás svým majetkem ručila třetí osoba. Pokud jde o výši nebankovní hypotéky, tak ta obvykle dosahuje max. 50 procent z hodnoty nemovitosti (u bankovních hypoték se jedná až o 100 %). Rozhodující je především hodnota dané nemovitosti, ostatní faktory nejsou u nebankovních společností tak důležité.
Hypotéka se dá i výhodně refinancovat či převést
V poslední době je hodně aktuální i téma refinancování hypotečního úvěru, případně jeho převedení k jiné bance. Refinancování hypotéky umožňuje lidem, kteří se svojí stávající hypotékou nejsou spokojení, změnit její parametry a získat tak výhodnější podmínky (např. jiná výše splátek apod.). Ještě zajímavější alternativou je pak převod hypotečního úvěru k jiné bance. Především některé menší banky nabízejí hodně zajímavé podmínky a převedení tak může mít pro klienty velké výhody. K realizaci převodu je pak třeba u vybrané banky doložit osobní doklady, dokumenty, smlouvu na původní hypotéku nebo potvrzení o příjmech.