Jak komu. Určitě se vyplatí výrobci. Méně často již montážní firmě. Často se nevyplatí zákazníkovi, ale dlouhodobě se současně, v tomto případě, vyplatí výrobci a prodejci elektřiny. Na trhu je dnes všechno možné.
Sami pracovníci Státního fondu životního prostředí na přednáškách před spuštěním kotlíkové dotace varovali, že třeba zrovna "výhodné ceny tepelných čerpadel" se mohou výrazně prodražit. Varovali před firmami, které dovezou "lacinou čínu", za 2 roky položí firmu a občanovi, který má s krajem sepsanou smlouvu o udržitelnosti 7 - 10 let, dle kraje, zbydou oči pro pláč.
Ten, kdo získá dotaci, musí daným tepelným čerpadlem topit 7–10 let, dle kraje. Pokud tepelné čerpadlo netopí, musí vrátit dotaci. Občan, ne firma. No, ale jsou na trhu i tepelná čerpadla, která sice topí, ale již při teplotě pod 0°C mají vyšší spotřebu, než elektrokotel. Protože pořád odtávají. Taková tepelná čerpadla by vlastně "elektrárny měly rozdávat zdarma".
Vyplatilo by se jim to.
Pokud se například rodinný dům, topící uhlím za 20 000,- Kč, dostane na topení tepelným čerpadlem za 45.000,- Kč, za 7 let prodělá 175 000,- Kč. A v tom není servis, který může být u laciných značek tepelných čerpadel drahý. To pak může být díra v rodinném rozpočtu, místo úspor, které mohla tato investice do energetických úspor přinést. Není to jen v tepelných čerpadlech. I některé kotle na tuhá paliva mají vysokou spotřebu paliva, přesto, že je to kotel 5. třídy. Tedy úsporný a ekologický.
Pozor na kotlíkovou dotaci
Proto bych řekl: "Pozor na kotlíkovou dotaci." Pozor, je škoda ji nevyužít, nutno ale zvážit dodavatele. Většina firem vám v praxi nabídne tepelné čerpadlo vzduch voda, přesto, že třeba bydlíte v domě s mlýnským náhonem. A mohli byste topit za stejné investice mnohonásobně levněji.
Letošní trošku studenější zima přinesla velké třídění v tepelných čerpadlech. Zatímco dřívější, vlahé zimy způsobovaly, že rozdíl v nákladech na teplo vzduch voda a země voda, byl cca 10–30 %, letošní zimu to bylo i 50 %. A to nebyla moc tuhá zima. Dnes jsem četl kroniku jedné Valašské dědinky. V roce 1928, při jubilejním 10. výročí vzniku Československa, byly tak silné mrazy , že 2/3 trnek zmrzly. U Jelínka ve Vizovicích evidují teplotu minus 43 °C. Takové mrazy, dle kronikáře, byly naposledy koncem 18. století.
Na podzim pak napadnul metr mokrého sněhu polámal další obrovské množství stromů. Letošní zima, ve srovnání s tím, byla vlastně mírná. A vyplatí se tedy tepelné čerpadlo? Včera jsem potkal zákazníka, kterému jsme dodávali tepelné čerpadlo voda voda. Dům asi 300 m2, nezateplený, stará okna. Regulaci tepelného čerpadla má v mobilu a všem ji ukazuje. Od podzimu, do poloviny března, včetně mrazů minus 24 °C, spotřebovalo tepelné čerpadlo jen cca 7 070,- Kč. Všude příjemné teplo. Nechápe to, očekával ve spokojenosti, celoroční náklady do 40.000,- Kč.
Dosahujeme tam topného faktoru 5,5 do starých radiátorů. Tedy vysoké účinnosti.
Ale i správně nedimenzovaná tepelná čerpadla země voda a i vzduch voda, topí dobře. Kotlíková dotace umožňuje získat vysoké dotace do starých nezateplených domů, škoda jí nevyužít.
Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz