Aktuální dění související s COVID-19 zkomplikovalo život většině občanů naší republiky. I když už se vládní opatření postupně uvolňují, spousta z nás se stále nemůže věnovat běžným aktivitám a už vůbec ne pracovat tak, jak jsme byli zvyklí dříve. Tyto změny ovlivnily nejen náš životní styl jako takový, ale bohužel i jeho finanční stránku.
Spousta lidí, kteří splácejí hypotéky nebo jakékoliv jiné úvěry se kvůli výpadku příjmů mohli dostat do nemalých potíží, obzvlášť pokud nemají žádnou finanční rezervu. Ještě horší pak mohla být situace pro ty, kteří si ještě před začátkem krizového stavu sjednali krátkodobé půjčky, které zpravidla mívají přísnější podmínky a výrazně kratší dobu splatnosti než jiné typy úvěrových produktů.
Jelikož se mnoho lidí dostalo do problémů se splácením, stát se rozhodl zakročit. Aby pomohl těm, které koronavirová krize zatlačila po finanční stránce do kouta, prostřednictvím novely zákona o spotřebitelském úvěru zastropoval maximální výši sankcí za zpoždění se splácením, a to nejen pro zaměstnance, ale i podnikatele.
S jakými změnami můžeme počítat?
Nový zákon limituje smluvní pokuty při prodlení delším než 90 dnů na 0,1 % denně z dlužné částky, což logicky vychází na 36,5 % za rok. Při sečtení všech smluvních pokut pak nesmí dojít k tomu, aby celková částka přesáhla polovinu z celkové výše jistiny. Spotřebitelé už jsou s těmito podmínkami nějakou dobu seznámeni, takže jsou vám tato čísla možná povědomá. Nyní se však nově vztahuje také na živnostníky.
Těch se bude nově týkat také další strop, který opět platí pro situace, kdy se opozdí se splátkou více než 90 dnů. Zákon pro takové případy omezil smluvní úrok tak, že nesmí přesahovat zákonný úrok z prodlení, který v současnosti činí devět procent ročně.
Tyto změny zatím ještě nejsou účinné, avšak získaly podporu senátorů a už jen čekají na podpis prezidenta, aby mohly vyjít ve Sbírce zákonů. Velkou výhodou je, že nová pravidla budou platit i nadále, tedy nejen během nouzového stavu. V praxi pomohou zejména klientům menších nebankovních společností, kde dosud nebyly výjimkou ani penále přesahující stoprocentní výši vypůjčené částky.
Těchto nových podmínek by však nikdo neměl zneužívat. I nyní samozřejmě platí, že je třeba takové produkty porovnávat nejen podle ceny, ale i podmínek splácení. K porovnání produktů, jako jsou půjčky bez registru a solusu, doporučujeme využít například portál Ferovepujcky.cz, který dennodenně pomáhá tisícům lidí se správným výběrem půjčky. Kromě úrokové sazby se tu dozvíte i jak velkou částku si můžete v rámci daného produktu vypůjčit a kolik času budete mít na její splácení.
Stále je lepší požádat o odklad splátek
Nové podmínky sankcí jsou nastavené tak, aby měl věřitel, v případě nutnosti vymáhat dluh, dostatečný zisk za dobu, kdy byl dlužník v prodlení, ale zároveň tolik nepřispíval k tomu, aby se dlužník zamotal do dluhové spirály. Kdo nechce platit příliš velké sankce, pořád má možnost věřitele kontaktovat a pokusit se domluvit na prodloužení doby splatnosti nebo náhradním splátkovém kalendáři.
Rozhodně byste v současné situaci nebyli sami, kdo by o takové řešení požádal. Jen v bankách začátkem minulého měsíce zpracovávali žádosti od více než sta tisíc klientů. Vzhledem k nařízení vlády jsou poskytovatelé nuceni odklad splátek hypoték, stejně tak jako podnikatelských a spotřebitelských úvěrů, schválit, a to na tři měsíce nebo půl roku. Vzhledem k tíživosti aktuální situace si za náhradní řešení navíc neúčtují žádné poptlatky, zatímco úročení dlužné částky se ale nezastaví.