Skokové zdražení elektřiny od 1. 1. 2016. Až o 16 %. Tak, již je to tady. Původně se toto zdražení plánovalo od 1. 1. 2015. Nyní již je zájem fakticky jej realizovat od 1. 1. 2016.
Spotřeba elektřiny v průmyslu i domácnostech stále klesá, cena elektřiny na trhu taky stále klesá, co neklesá je poplatek za obnovitelné zdroje, chcete - li solární daň. Ta je stále "stejně vysoká", relativně vlastně stoupá.
Má činit asi 2 biliony Korun za 20 let. A kdo ji zaplatí? No, právě. Průmysl je již nyní ničen drahou elektřinou. Stává se nekonkurenceschopným. Cena energií ve výrobních podnicích je zpravidla 2. nejvyšší nákladovou položkou, hned za náklady na mzdy. Je tedy zájem, v rámci pomoci českému průmyslu, přesunout platby na podporu obnovitelné energie na občana. Tedy rodinné domky. Bude se tak dít změnou plateb na podporu obnovitelné energie. Nikoliv přirážkou k ceně kilowatthodiny, ale poplatkem za velikost jističe. Tedy bude to paušální daň bez ohledu na spotřebu kilowatthodin. Průmysl má rovnoměrnou spotřebu elektřiny. Každý den, přibližně stejně. Naopak rodinné domky mají obrovsky nerovnoměrnou spotřebu elektřiny. Celý rezervovaný příkon jističe, třeba 32 Ampér, použije například v elektrokotli v tuhých mrazech v prosinci, nebo lednu, zbytek roku je to "mrtvý", nevyužitý retervovaný příkon. A pokud budete elektřinu spořit, na podporu fotovoltaiky zaplatíte stejně. "Geniální".
Jak snížit příkon jističe a tím poplatky za paušální daň?
Udělat si analýzu spotřebičů domácnosti. Případný elektrokotel nahradit. Peletkovým kotlem, kotlem na dřevo, krbem a podobně. Ideálně tepelným čerpadlem, které nepotřebuje mít bivalentní elektrokotel. Země voda a voda voda. Nebo mít tepelné čerpadlo vzduch voda, ovšem s vysokou účinností a případný elektrokotel nahradit třeba krbem na dřevo. Těch 21 dnů za rok to nebude zase takový problém. Z hlediska spotřeby elektřiny lze některé pravidelné denní spotřebiče, třeba bojler na teplou vodu, celoročně pohánět fotovoltaikou přes malé tepelné čerpadlo. Viz článek Teplá voda denně zdarma. Další krok k energetické soběstačnosti domácnosti.
Dalším velkým spotřebičem, nárazovým, elektřiny, mimo pračky a myčky bude asi indukční sporák. Nebyl by lepší plynový, na bombu? Rodinné domy mají možnosti, jak snížit případně i ten jistič. Uvidíme, kolik to bude těch avizovaných 16 % ve skutečnosti. Jinak ovšem je to jasná cesta, "elekrárny nás nutí", stále více se přibližovat Soběstačným domům. Voda, kanalizace, elektřina a teplo zadarmo, maso a zelenina levně a pohodlně z Akvaponického skleníku.
A příklady z praxe?
Například pasivní dům ve Fryštáku:
1. měsíc měl fakturu za elektřinu 3 500,- Kč, odmontoval z bojleru elektrickou spirálu, topí do bojleru interiérovým kotlem a elektřina klesla na 700,-. Kč za měsíc. Kotel umí stáložár 12 hodin, pohodlné topení. Nepřehřívá místnost, nepráší.
Nebo rodinný dům v Děčíně:
Dům měl přímotopy, 160 000,- Kč ročně platil za elektřinu. Instaloval 2 x inverter vzduch vzduch, elektřina klesla na 130 000,- Kč. Pak instaloval účinné tepelné čerpadlo a účinný solární systém, vše osazeno 9 kalorimetry přes internet měřeno, roční náklady na elektřinu klesly na 24 000,- Kč a všude je příjemné teplo. Dříve byl dům silně nedotápěn. Většinu roku topení i teplou vodu utáhne termosolární systém. Má 3 x vyšší účinnost a zisk, než vakuové trubicové kolektory s účinností 80%.
Moderní technologie nám umožňují snižovat náklady na energie až k soběstačnosti. A nemusí to být drahé, ani složité. Noc jiného nám ani nezbývá.
Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz
Související články:
Soběstačné domy
Tepelné čerpadlo na nezateplené horské chatě v Krkonoších
Jak vytopit rodinný dům rychlovarnou konvicí?
Tepelné čerpadlo poháněné celoročně fotovoltaikou
Dům bez hypotéky, dům za půl milionu
Dotace na novostavby až 640 000,- Kč